Podlahář radí

Všechny písemné materiály vycházejí z odborných článků a videí, které napsal Ing. Josef Voborník z Cechu podlahářů ČR.

Josef Šťastný – majitel Podlahy Šťastný

Co zahrnuje práce kvalitního podlaháře?

Podlaha je ve velmi důležitou součástí každého domu nebo bytu. Důležitý je její výběr a dekor hodící se do interiéru, ale i samotná pokládka podlahy.

Určitě přemýšlíte, zda si podlahu položíte sami, nebo zvolíte odbornou firmu. Odpověď zde není jednoznačná. Šikovnější domácí kutilové to jistě sami zvládnou, ale otázkou je, zda zvládnou všechny prvky položení podlahy na 100%, tak jak to zvládne profesionální podlahář, pokládající podlahy každý den. Součástí správného položení podlahy je i řada činností, kde je zapotřebí jistého “zručného cviku”.

Kvalitní podlahář musí umět a znát řadu sovisejících prací, tedy nejen samotné položení nebo přilepení podlahy.

Na co vše musí  správný podlahář dbát?

  • zjistit stav a vlhkost podkladu
  • teplotu a vlhkost prostředí
  • vybrat vhodný způsob vyrovnání podkladu
  • objednat materiál ve správném množství
  • zvolit správné nářadí

Správný podlahář musí být zodpovědný ke svému řemeslu, jinak Vám podlaha nebude správně sloužit a každý krok bude připomínat chyby při realizaci. Tyto chyby často vznikají právě s cílem zákazníka, využít tu nejlevnější nabídku. Platí však, že nejlevnější neznamená vždy nejlepší a rozhodně nemůžete počítat s tím, že kvalitní podlahářskou práci vám někdo udělá zadarmo, nebo extrémně levně a zase naopak je zbytečné přeplácet.

Určitě je dobré porovnat více nabídek od různých podlahářů a podlahářských firem a je důležité, aby podlahář měl zájem a dopředu si přišel “obhlédnout terén” a na základě toho teprve vytvořil přesnější cenovou nabídku, jinak totiž cenu může říct maximálně od oka a mnohdy bude daleko vyšší, než byl její původní odhad. Pokud si podlahu zakoupíte sami a zvlášť seženete někoho na pokládku, tak možná nějaké peníze ušetříte, ale ujistěte se, že máte vybranou správnou podkladhu co do kvality a dekoru a že dostanete i doklad o zaplacení, díky kterému budete moci řešit případné reklamace.

Bez dokladu by se vám mohlo stát, že nastane problém, po dotyčném se slehne zem a nárok na reklamaci nebudete moci uplatnit. Tím pádem místo ušetřených peněz budete mít nekvalitně položenou podlahu, kterou bude muset někdo od základů předělat. Ztratíte nejen peníze za pořízení podlahy, která může být nenávratně zničena, za její položení, ale také váš čas a úsilí, které jste museli vynaložit při pořízení nové podlahy, stěhování nábytku a ve většině případech i volno, které jste si v práci museli zařídit. Kde tedy sehnat dobrého podlaháře? Nejjednodušší cesta je na základě doporučení.

Líbí se vám podlaha u vašich známých? Tak se jich zeptejte, kdo ji pokládal, na kolik je vyšla, jestli jsou spokojeni s prací, kvalitou a dotyčného by vám doporučili. Porozhlédněte se ve vašem blízkém okolí, jestli se někde nenachází podlahář nebo podlahářská firma a pozornost věnujte i referencím, které zákazníci uvádějí na internetu.

Většina firem při koupi podlahy nabízí také její pokládku, což je při řešení objednávky, pokládky a případných problémů nejsnadnější řešení – vše řešíte jen s jednou firmou a ušetříte si tak spoustu zařizování a starostí.

Co můžete očekávat od zaměření podlahy?

Především byste měli vědět, že jsou podlaháři, pokladači a jaký je mezi nimi rozdíl.

Podlahář je odborník, ví dobře co dělá, proč to dělá, s jakými materiály a nářadím bude pracovat, zajímá se o skutečný stav podkladu, prostředí a hlavně s vámi probere možnosti pokládky a vaše představy.

Pokladač je jeho pravý opak a o odbornosti tu nemůže být řeč. Jednoduše “mrkne a vidí “, nic s vámi neprobírá, položí podlahu, nechá si zaplatit a v případě komplikací už není k zastižení. Stav podkladu a prostředí zkontroluje pouze pohledem nebo mu postačí, když řeknete, že je podklad suchý, rovný a jaký rozměr podlahy potřebujete, aniž by se sám osobně přesvědčil.

Nebuďte překvapeni, když vás požádá o zapůjčení nářadí, nebo si pro to své bude muset několikrát zajet, protože nepočítal s tím, že ho bude potřebovat.

Těm kdo se s prací podlaháře ještě nesetkali, může připadat zaměřování podlahy jako archeologický výzkum. Podlahář bádá a bádá, vše podrobně zaměřuje a zjišťuje vizuálně i pomocí přístrojů, měří vlhkost podkladu, ovzduší, teplotu, odebírá a pracuje se vzorky. A tak je to správně – výběr podlahy je velmi důležitý.

Dále musí zpracovat návrh, cenovou nabídku, správný postup všech prací a jejich návaznost na sebe, vybírá nejvhodnější podlahové materiály, které materiály (na základě měření a zkušeností) ve správném množství, připraví podklad,položí podlahu a doporučí vhodnou péči.
Takový podlahář to často nemá jednoduché, protože zákazníkům “ jedna paní povídala”, známý známého jejich známého říkal, nebo si sami přečetli v nějaké diskuzi na internetu, že se to dělá tak a tak, z takového nebo makového materiálu, za tolik a tolik času.

Podlahář může odložit v některých případech plánovanou pokládku podlahy, protože je podklad ještě vlhký.  Pokud má k tomu dobrý důvod, pochopte to, protože chce práci dokončit v té nejlepší kvalitě.

Nejčastější dotazy zákazníků? Cena 🙂

Ano, cena světem vládne. Je to v podstatě nejčastější dotaz se kterým se denně setkáváme. Zákazníci si také často píší o rady a přesné postupy jak zpevnit a vyrovnat podklad, kolik materiálu na to budou potřebovat, jaké je vhodné nářadí, případně kde si ho zapůjčit a kolik je to bude stát.

Šikovný kutil si jistě poradit dokáže, ale pokud se mu nepodaří perfektní vyrovnání podkladu, lepení či pokládka podlahy, tak místo původního záměru ušetření, může ve výsledku zaplatit až několikanásobně víc, protože předělávat špatně odvedenou podlahářskou práci, je vždy složitější a žádnému dobrému podlaháři se do toho moc nechce.

Navíc zadarmo vám žádný odborník neporadí a rady z různých internetových diskuzích nemusí být vždy dobré a přesné. Dále si zákazníci často píší o cenovou nabídku pokládky např. v místnosti o 20m2, u které je podle nich potřeba “ jen “ nalepit podlaha.

Profesionální podlahář potřebuje daleko více informací než je pouhý rozměr podlahy a místnosti v metrech čtverečních. Samozřejmě je tento rozměr důležitý, ale měří také jiné věci, na které doma zákazníci nemají vybavení a o kterých třeba ani netuší, že by mohly být důležité. Navíc po tak strohém dotazu po emailu se přesnější cena opravdu stanovit nedá a je nutné, aby si podlahář přišel osobně “ obhlídnout terén “, udělal všechna potřebná měření, zkontroloval co je třeba a podle toho určil správnou cenu, což tolik času nebývá zadarmo.

Většina podlahářů a podlahářských firem si účtuje tyto konzultace a zaměření, kde následně tuto částku odečítá z konečné ceny, protože si tím zjišťují informace pro sebe a svoji další práci, která je spojena s pokládkou podlahy a ne pro někoho jiného, kdo si to sám neumí spočítat a změřit. Pokud píšete email s dotazem ohledně ceny pokládky, tak kromě rozměrů v metrech čtverečních připište i další informace o podkladu, přiložte jeho fotky i fotky místnosti. Důležitá informace je také zda máte podlahové vytápění. Pokud se jedná o novostavbu, tak popište v jaké fázi je, jestli se jedná o hrubou stavbu,je hotová elektřina a voda, jsou hotové vnitřní omítky atd.

Čím více informací poskytnete, tím lépe. Důležité je uvést telefonní kontakt a z jakého města jste, protože jiná cena bude při pokládce v dojezdu 20 km a jiná při vzdálenosti 200 km. Nicméně po emailu nedostanete nikdy přesnou cenovou kalkulaci, ale maximálně přibližný odhad ceny podlahářských prací, který se při osobním shlédnutí reálného stavu může značně zvýšit.

Vinylová podlahu a jak ji udržovat?

Vinylová podlaha je jedním z nejčastěji pokládaných podlah, proto je dobré vědět, jak ji správně čistit a jakou ji dopřát ochrannou péči. Prodejci tento druh podlahy často označují jako nezničitelný a věčný, ale není to tak docela pravda. Bez správné péče a údržby ji můžete lehce zničit, stejně jako jakoukoliv jinou podlahu. Jistě všichni víte, že ženy při čištění pleti používají speciální přípravky na odstraňování mastnoty, hydrataci, regeneraci a čištění pórů. Dobře totiž vědí proč to dělají, pokud se totiž na pleti zanesou póry, tak je jasné, že obličej bude plný viditelných nečistot.

Stejně tak je to i u vinylových podlah. Vinylové podlahy mají na svém povrchu také takové “póry”, které když se zanesou nečistotami, tak se budou špatně odstraňovat a stejně tak jako plet, potřebují k čištění a ochraně speciální přípravky. Pokud máte starou vinylovou podlahu, je možné, že jste ji čistili běžnými čistícími prostředky, porušili nášlapnou vrstvu a do podlahy se usazují nečistoty, které nejdou odstranit, nebo jdou odstranit velmi těžko.

Předejít se tomu dá, když po pokládce nové vinylové podlahy uděláte nebo si necháte udělat základní čištění podlahy, přebroušení a nalakování PU vrstvou ochranného laku. Nebo můžete zvolit takzvanou optiku, díky které si můžete vybrat zda bude povrch lesklý, matný, extramatný nebo ultramatný. Ultramatný povrch vypadá perfektně na dřevěných dekorech a lesklý například na imitaci dlažby, kde působí mokrým efektem.

Díky těmto úpravám se povrch vinylové podlahy zacelí, umožní následné snadné čištění, póry se nezanáší a prodlužuje se tak její životnost. Důležité je používat i speciální čistící prostředky určené pro vinylové podlahy. Pokud své podlaze věnujete správnou péči a ochranu, tak se Vám odvděčí svoji dlouhou životností a bude stále vypadat jako nová a to Vás bude hřát u srdce i v zimních měsících.

Výběr podlahy u řemeslníka, přes e-shop nebo poptávkový server?

Vybíráte si podlahu a nevíte zda si ji objednat přes e-shop nebo přes řemeslníka, případně zda si ji položit odborníkem nebo to udělat sám? Hlavní kritérium podle kterého většina lidí vybírá podlahu je pochopitelně cena. Při objednávce přes e-shop bývá cena o několik procent nižší a šikovný kutil si dokáže sám často poradit, ale nesprávnou pokládkou nebo nedostatečnou přípravou podkladu se to může několikanásobně prodražit. S tímto se setkáváme často a varujeme před tímto.

Chcete ušetřit na objednávaném materiálu a zvlášť si seženete někoho, kdo Vám podlahu položí? Není to nejlepší nápad. V lepším případě natrefíte na odborníka, ale co když ne a co když bude podlaha poškozena? Za kým půjde následná reklamace podlahy? Řemeslník může tvrdit, že je chyba na straně materiálu z e-shopu a v e-shopu, že pochybil řemeslník. V takovém případě by bylo jediné řešení soudní cestou se znaleckým posudkem, což by Vás mohlo přijít i na dalších desítky tisíc. Pozor na to!

Řemeslník může dodržet všechny postupy do posledního detailu, ale co mu to bude platné, jestliže vyberete nevhodný typ nebo materiál podlahové krytiny? Stejně tak i tu nejkvalitnější podlahu může zničit rádoby profesionální podlahář, kterého jste si našli pouze na pokládku. Pokud zvolíte podlaháře či podlahářskou firmu, bývá cena o něco dražší než v e-shopu, ale získáváte mnohem větší jistotu ideálního výsledku.

Další výhoda je jednání s jednou osobou ohledně výběru vhodného podlahového materiálu a typu podlahy, přípravy povrchu, pokládky podlahy, případnými problémy, servisem atd. Navíc si můžete prohlédnout vzorky podlah na vlastní oči, takže nebudete překvapeni výsledným odstínem a strukturou, které se často liší od fotografií na e-shopu. Dávejte si na objednávky v eshopu pozor.

Ať už si vyberete e-shop či řemeslníka, tak vybírejte nejlépe na základě doporučení, hodnocení zákazníků a jejich recenzí. Pokud zjistíte, že e-shop nebo poptávkový server na svých stránkách nemá zapnuté hodnocení, raději ruce pryč. Ušetří Vám to spousty starostí a času s případným řešením problémů při reklamaci podlahy.

Spáry na Vaší dřevěné podlaze se od pokládky změnily?

Nechali jste si položit dřevěnou podlahu a po čase se Vám na ní objevily nehezké spáry. Příčina je však v drtivé většině jasná a snadno vysvětlitelná. V 98% případů to chyba podlaháře není, ale mohou za to vliv prostředí a klima, které často nejsou vhodné pro dřevěné podlahy, natož pro lidský organismus. A za klima, které doma máte, opravdu nemůže žádný podlahář.

Je chyba u podlaháře nebo výrobce podlahy?

Dřevo je přírodní materiál, který neustále pracuje a to 24 hodin denně, ať už je podlaha nová, stará nebo například v panelovém domě skrytá pod novou podlahou. Praskání dřeva a tvoření spáry je přirozený jev a reakce dřeva na teplotní výkyvy s extrémně nízkou nebo vysokou vlhkost. Čím větší rozměr parket či prken máte, tím větší se mohou tvořit spáry.

Dá se tvoření spár předcházet nebo dokonce zabránit?

Ano, díky správné teplotě a relativní vlhkosti prostředí můžete zamezit tvoření spár, praskání dřeva a i Vám se bude lépe dýchat a spát, protože stejně jako pro člověka, tak i pro dřevěné podlahy je ideální teplota mezi 21-23°C a relativní vlhkostí mezi 45-65% RH. Na jaře a v topné sezóně se mohou spáry tvořit nejvíce, je tedy důležité podlahy nevystavovat častému střídání teplot, přetápění a změnám relativní vlhkosti. Oproti tomu v létě, kdy často větráte, je venku větší vlhkost vzduchu a spáry se tak netvoří vůbec jen minimální a běžnému oku neviditelné.

Co může ještě ovlivnit životnost podlahy a tvoření spár?

Pro zachování životnosti podlahy a zamezení tvoření spár jsou, stejně jako vhodné klima, důležité také správná pokládka podlahy, vhodně zvolená dřevina, správná péče o dřevěnou podlahu a správné informace. Každý profesionální podlahář nebo podlahářská firmu, by Vás měl seznámit s vhodnými podmínkami pro dřevěné podlahy, péčí o ní, či jestli pro Vás není vhodnější jiný druh podlahy. A pokud již dřevěnou podlahu doma máte nebo o ní uvažujete, tak si pomocí barometru nebo meteostanice můžete jednoduše zjistit jakou relativní vlhkost a teplotu má Váš interiér.

Na co dopředu myslet, pokud stavíte dům nebo plánujete rekonstruovat podlahu?

Slyšeli jste už někdy termín „začít s něčím pěkně od podlahy“? Při výstavbě domu i plánování rekonstrukce podlahy je tento termín opravdu na místě. Dá se říct, že podlaha je výchozí bod a vše na ní pak stojí a to doslova.

V drtivé většině případů nastává situace, kdy se navrhne dům, který má anhydritový nebo cementový potěr plus cca 10 mm na podlahovou krytinu. Podle toho se usadí vchodové dveře, pojezdy atd. Tím se pak velmi zúží výběr Vaší vysněné podlahy.

Je dobré mít vybraný typ podlahy již na začátku projektu ještě před tím, než je udělaný potěr, topení a další věci, které se měří od nášlapné vrstvy podlahy. Zamezíte tak zbytečným vícenákladům a kompromisům.

V dalších případech, díky projektu na nízko energetickou stavbu, Vám velkými francouzskými okny bude velkou část dne svítit přímé slunce a vyhřívat tak prostor. Ale nikdo už Vás nevaruje před tím, že tyto okna se budou rosit, že bez žaluzií či zastínění na podlahu bude působit přímé sluneční záření i vysoká teplota, která může dosáhnout i 70°C a jak to ovlivní i naměřenou vlhkost.

Možná už v hlavě máte naplánované, že jednou podlaha bude vinylová, ale proč, to netušíte.
Možná jen kvůli posledním trendům. A tady vznikají vůbec první chyby a do budoucna zbytečné vícenáklady, které vznikají na základě nevědomosti. V tomto případě platí, jak se říká “dvakrát měř, jednou řež” 🙂

Poznejte vlastnosti podlahy, ať je nepovažujete za vady...

Deformace vinylové podlahy vznikne v místě, kde jsou tyto podlahy vystaveny vysokým teplotám Je to ale pouze vlastnost daného druhu podlahové krytiny a s reklamací byste v tomto případě nepochodili.

Různé druhy podlah mají různé vlastnosti. A to se týká podlah umělých jako je vinyl, ale i přírodních podlahových krytin jako je dřevo, korek atd. U litých podlah a koberců tolik nevadí vysoké teploty a jejich střídání, nicméně jim vadí zase jiné věci. Takže při výběru podlahy byste měli určitě zohlednit prostředí, teplotu a vlhkost, které budou podlahy vystaveny a místnosti, do kterých budou určeny. Nášlapná vrstva podlahy je velice důležitá, nicméně není vždy to nejdůležitější, u některých podlah, v některých místech je třeba také vybírat podle složení podlahy a její konstrukce.

Ve zkratce můžeme říct, že správně zvolený druh podlahy, její správná pokládka odborníkem a také péče o podlahu zajistí, že Vám bude dobře sloužit dlouhá léta.

Nezávazná poptávka

[contact-form-7 404 "Nenalezeno"]